clear
سه شنبه, 07 بهمن 1399 ساعت 12:13

سی و سه پل اصفهان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یکی از پل های زيبا و جالبی که در دوران صفويه بر روی زاينده رود احداث شد سی و سه پل است اين پل در گذشته «پل جلفا» ناميده می شد (زيرا از اين طريق به جلفا که تازه احداث شده بود می رسيدند). به «الله ورديخان» نيز معروف است زيرا سردار مشهور شاه عباس اول که به ساختن اين پل مأمور گرديد به اين نام ناميده می شود.

اين پل براى اتصال خيابان چهار باغ كهنه عباسى به خيابان، این پل را به نامهای :پل شاه عباسی – پل الله وردی خان – پل جلفا – پل چهل چشمه – پل سی و سه چشمه می نامند . به این جهت به این پل شاه عباسی می گویند که شاه عباس دستور بنای آن را داده است اما چون این پل زیر نظر الله وردی خان ساخته شده به پل الله وردی خان معروف است.اين پل كه در نوع خود شاهكارى بیظير می باشد از آثار دوره سلطنت شاه‏ عباس اول است و به هزينه و نظارت سردار معروف او الله ‏وردى‏خان بنا شده است. اين پل در حدود 300 متر طول و 14 متر عرض دارد و طويل‏ ترين پل زاينده ‏رود بوده كه در سال 1005 هجرى ساخته شده است. 

مراسم جشن آبریزان سی وسه پل

در دوره‌ صفويه‌،مراسم‌ جشن‌ آبريزان‌ يا آبپاشان‌ ارامنه‌ در كنار اين‌ پل‌ صورت‌ مي‌گرفت‌. در کتاب های تاریخی نوشته شده که اوایل، سی و سه پل ، چهل دهانه داشته که به مرور زمان و خرابی هایی که به وجود آمد، تبدیل به ۳۳ دهانه شده.به دلیل عبور زاینده از زیر این پل در گذشته، قسمت های پایینی پل بسیار خنک بوده و هست.از دیگر نکاتی که باعث شهرت سی و سه پل شده نوع معماری سی و سه پل و سبک و سیاق ساخت آن است. این پل خاص به دست استاد حسین بنای اصفهانی که یکی از برترین معماران دوران خود بود، ساخته شد.او از همان ابتدا با انتخاب کردن جای ساخت پل ثابت کرد که فردی مبتکر است زیرا استاد حسین بنا، جایی از سی و سه پل را برگزید که بسیار عریض بود و تمامی معماران پیش از وی مناطقی را انتخاب می‌کردند که عرض زاینده‌رود در آن کم باشد.با این که سالهای بسیار زیادی از ساخت این پل می گذرد اما هنوز هم با صلابت و زیباست و از مهمترین اماکن تاریخی و تفریحی اصفهان و چه بسا ایران به‌شمار می‌رود. امروزه به دلیل خشک شدن زاینده رود امکان بازدید از تمامی قسمت‌های این پل وجود دارد و گردشگران داخلی و خارجی با اشتیاق زیادی آن را برانداز کرده و تصاویری برای یادگار از آن می‌گیرند.

بازدید : 474 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 07 بهمن 1399 ساعت 15:13
محتوای بیشتر در این بخش: « کاخ عالی قاپو کاخ هشت بهشت اصفهان »

شما مجوز ارسال نظر را ندارید