clear
سه شنبه, 14 بهمن 1399 ساعت 12:54

کاخ هشت بهشت اصفهان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عمارت کاخ هشت بهشت نمونه‌ای است از کاخ های محل سکونت آخرین سلاطین دوره صفویه و در گذشته به زیباترین کاخ عالم مشهور بوده است.باغ وسیعی که عمارت درآن واقع شده است جزئی از باغ بزرگ نقش جهان به نام باغ بلبل بوده است که به دستور شاه اسماعیل اول احداث گردید.

کاخ هشت بهشت در تاریخ 1080هـ. ق ساخته شده و نام‌ های دیگر آن هشت به هشت، هشت در بهشت و باغ بلبل می باشد.عمارت هشت بهشت ۳۰ متر طول و ۳۵/۲۶ متر عرض دارد و از سطح مجاور باغ آن دو متر بلندتر است. این عمارت هشت ضلعی دارای چهارنما بوده و به رغم شباهت هر چهار نما متفاوت از یکدیگر هستند. به نظر می‌رسد نمای شمالی نمای اصلی باشد در حالی که وجود استخر در ضلع شرقی تعیین‌ کننده نمای اصلی است.کاخ در دو طبقه و بر یک پایه‌ی هشت ضلعی به بلندی 130 سانتی‌متر بنا شده است، بلندی کاخ نیز نزدیک به 14 متر می‌باشد. کاخ را از چهارسوی، چهار ایوان باشکوه فرا گرفته است که نور لازم و کافی باغ را به فضای درونی بنا می‌رساند، فضای مرکزی بنا دارای مقرنس‌های گچی است که به نقاشی آراسته شده و از چهارسو به چهار ایوان باز می‌شود.آن گونه که طرح درونی بنا را به شکل چلیپا درمی‌آورد که در چهارطرف، چهار واحد ساختمانی طراحی شده و در کل با طبقه‌ی بالا، هشت واحد جدا از هم طراحی شده است.هر یک از واحدها با نقشه‌ی معماری، طرح تزیینی و فضای درونی گوناگون سامان یافته است. معمار، بنا را به هزار تویی تبدیل کرده که در این فضای کوچک، به ویژه در طبقه‌ی دوم، غرفه‌های بسیار کوچک پدید آورده و برای جای جای آن از دیدگاه تزیینی و بهره‌گیری برنامه داشته است.

ویژگی های عمارت تاریخی هشت بهشت

عمارت تاریخی هشت بهشت دو متر بالاتر از سطح زمین ساخته شده است. عمارت دارای دو طبقه است و پله‌ها طوری طراحی شده‌اند که از هر طرف به عمارت فوقانی و تحتانی عبور و مرور می‌شود.پس ‌از آن ایوانی با دو ستون چوبی بلند وجود دارد كه با ورودی هایی به سرسرای مركزی ارتباط پیدا می‌کند، طاق این سرسرا به یك نورگیر گنبدی شكل كه هشت پنجره چوبی دارد ختم می‌شود، در وسط سرسرا حوضی هشت‌ضلعی موجود است كه قطر آن ۳۰/۳ متر است و فواره دارد.درهای اطراف این سرسرا به اتاق‌های هشت ‌ضلعی راه می‌یابد كه برای پذیرائی از زن‌ها اختصاص دارد.ایوان اصلی به‌سوی شمال قصر است و هشت‌ضلعی است كه دارای دو ستون بلند از چوب سرواست كه در وسط آن حوضی به طول ۸۰/۲ و عرض ۳۰/۲ معروف به حوض مروارید با فوره ای در میان آن وجود دارد.این حوض طوری حجاری شده که آب از سوراخ‌ هایش مانند مروارید تراوش می‌ کند.سقف این ایوان دارای تزیینات بسیاری است و دیوارهای داخلی قصر هم با نقاشی و طلاکاری و اشكال پرندگان مختلف و گل‌های رنگارنگ و شیشه‌کاری‌ها و آینه‌کاری‌ها تزیین‌شده، در این سرسرا دو تابلو نقاشی بزرگ دیده می‌شود كه فتح علی شاه را روی تخت نشان می‌دهد و در اطراف او چند نفر از فرزندانش قرارگرفته‌اند، تمام این عمارت بروی زیر بنائی قرارگرفته كه پایه بنا محسوب می‌شود و از مرمرهای زیبای تبریز ساخته‌شده است.

بازدید : 483 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 14 بهمن 1399 ساعت 14:51
محتوای بیشتر در این بخش: « سی و سه پل اصفهان کویر ابوزیدآباد »

شما مجوز ارسال نظر را ندارید