clear
دوشنبه, 18 اسفند 1399 ساعت 16:23

خانه تاریخی عامری های کاشان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

خانه تاریخی عامری های کاشان یکی از زیباترین خانه های تاریخی ایران است که در استان اصفهان و در محله سلطان امیر احمد شهر کاشان قرار دارد. ساخت این خانه تاریخی در دوره زندیه صورت گرفته است و در طی سالیان سال دستخوش تحولات و تغییراتی شده است.این خانه زیبا در دوره زندیه قبل از زلزله سال 1192 هجری بنا شد.

به واسطه زلزله بخش هایی از بنا تخریب شدند. در دوران قاجار علاوه بر اینکه بخش های تخریب شده مورد بازسازی قرار گرفتند، قسمت های مختلف دیگری نیز به بنا افزوده شدند. گفته می‌شود صاحب اصلی این خانه شخصی به نام ابراهیم خان کلانتر بوده است. سپس سهام السلطنه این بنا را به عنوان پاداش حمایت از والی وقت کاشان در راستای دفع محاصره آقا محمدخان دریافت نمود. بعد از مرگ او ، عمارت ها و حیاط های اصلی خانه به ابراهیم خلیل خان عامری پسر بزرگ او رسید و سایر قسمت های خانه، به دیگر اعضای خانواده به ارث رسید. بعد از آن، این خانه، به خانه عامری ها معروف گشت. می توان گفت اصل شهرت بنا مربوط به فرزند سهام السلطنه یعنی همان ابراهیم خلیل خان عامری می شود که به واسطه قدرت و ثروتی که داشت به گسترش و رونق خانه پرداخت. اما بعد از سالیان سال، این مجموعه زیبا رو به ویرانی گذاشت. در نهایت در سال ۱۳۷۴ مسئولان میراث فرهنگی بعد از خرید خانه تاریخی عامری های کاشان، مرمت آن را آغاز کردند. در سال ۱۳۷۹ نیز میراث فرهنگی با کمک بخش خصوصی آن را به یک اقامتگاه و هتل تبدیل کرد. این مجموعه در زمره زیباترین هتل های استان اصفهان قرار دارد.

معماری خانه تاریخی عامری های کاشان

معماری خانه تاریخی عامری های کاشان و تزئینات به کار رفته در آن بسیار زیبا و چشم نواز می باشند. وسعت این خانه بیش از 7000 متر مربع است و دارای 85 اتاق و چندین حیاط می باشد که در آن ها اصل تقارن رعایت شده است. به طور کلی ساختار این خانه بر اساس سبک معماری گودال باغچه و حیاط مرکزی انجام شده است. از جذاب‌ترین قسمت های این خانه می‌توان به شاه نشین، سرداب و هشتی ورودی اشاره کرد. حوض خانه هایی در حیاط های این خانه به چشم می خورد که برای در امان ماندن از گرمای فصل تابستان کاربرد داشتند. علاوه بر این یک حوض مستطیل شکل، در حیاط اصلی این خانه بزرگ قرار دارد که در فصل‌های گرما فضا را خنک می ساخت. تزئینات چشمگیر گچبری، مقرنس کاری، نقاشی، گره چینی و آینه کاری دیوار‌های بیرونی و اتاق‌های داخلی خانه تاریخی عامری های کاشان زیبایی بنا را دو چندان نموده اند. از جمله ویژگی های جالب توجه این بنا می توان به بادگیر آن اشاره کرد که نسبت به سایر خانه های تاریخی استان اصفهان بلندتر می باشد. این بادگیر شکوه خانه را بیشتر کرده و بر شهرت آن نیز افزوده است. ویژگی منحصر به فرد دیگر این بنا وجود حمام اختصاصی و مجزا برای خانم ها و آقایان می باشد. حمام به لحاظ اختصاصی بودن به این معنا که فقط توسط افراد ساکن در خانه استفاده می شده است، از جهت معماری شکل ساده تری نسبت به سایر حمام های تاریخی کاشان دارد. برای بازدید از جاذبه تاریخی دیدنی می توانید با تورهای گردشگری البرز من همراه شوید.

بازدید : 110 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 25 اسفند 1399 ساعت 15:23
محتوای بیشتر در این بخش: « خانه عباسیان کاشان

شما مجوز ارسال نظر را ندارید